15 ülke için PCR testi zorunluluğu kaldırıldı

Korona virüsü salgını nedeniyle Türkiye'ye girişlerde istenen PCR testi, 15 ülkeden gelen yolcularda aranmayacak.

15 ülke için PCR testi zorunluluğu kaldırıldı
02 Mayıs 2021 15:40:35

Türk Hava Yolları (THY), İngiltere, Çin, İsrail, Japonya, Ukrayna, Güney Kore ve Tayland'ın da aralarında bulunduğu bazı ülkelerden gelen yolculardan PCR testi talep edilmeyeceğini duyurdu. Türkiye'ye girişlerde uygulanan PCR testi 15 Mayıs'tan itibaren bu ülkenin yolcularında aranmayacak.

THY'nin internet sitesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan kurallar kapsamında, Türkiye'ye gerçekleştirilecek seyahatler için bazı kuralların uygulandığı belirtildi.

Bu kurallarından birinin de PCR testi zorunluluğu olduğu belirtilen açıklamada, "30 Aralık 2020 itibariyle, Türkiye'ye gelen 6 yaş ve üzeri yolcuların (denizci, transit yolcu hariç) planlanan kalkış saatinden önceki 72 saat içerisinde numune vererek alacakları negatif PCR test (nükleik asit testi olmalıdır) belgelerini uçuştan önce ibraz etmeleri gerekmektedir. 15 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Hong Kong, Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, İsrail, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna ve Estonya'dan Türkiye’ye gelen kişilerin Türkiye'ye girişlerinde PCR testi talep edilmeyecektir" ifadelerine yer verildi.

Etiketler:   koronavirüs testi


0 Yorum

Yorum Yaz