Bakan Koca: 'Aşı nerede’ diyenler Çin’le aramızı bozdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Çin'den aşı gelecekti nerede' diye soranların Pekin ile Ankara arasındaki ilişkileri bozmaya çalıştığını ileri sürerek, “Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin” dedi. Nüfusun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmaları imzalandığını belirten Koca, ‘Aşı ve sözleşme nerede?’ sorularını cevapsız bıraktı.

Bakan Koca: 'Aşı nerede’ diyenler Çin’le aramızı bozdu
05 Mayıs 2021 23:14:34

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sözleşmesi yapıldığı ve parası ödendiği halde aşıların hala ortada olmadığına ilişkin tartışmalara cevap vermek yerine Doğu Türkistan konusunu aşı tedarikine bahane olarak gösterdi.  

“Bugün 'Çin'den aşı gelecekti, nerede?' diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı” diyen Koca, “Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin” ifadelerini kullandı.  

Nüfusun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmaları imzalandığını ifade eden Bakan Koca’nın ‘Aşı ve sözleşme nerede?’ sorularına cevap vermemesi dikkat çekti.  

Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Koca, şunları kaydetti:

"Kısıtlamalar özlediğimiz günlerin hasretini daha çok hissettirse de terazinin diğer ucundaki hastalığın yayılımı ve kayıplarımızı belirgin şekilde azaltmaktadır. Bu dengeyi ancak birlikte hareket ederek kurabiliriz. Bugün fedakarlık göstererek ertelediğimiz günlerimiz bizim ve sevdiklerimizin hayatlarını korumak için yapılmış yatırımlar. Kapanma-açılma arasındaki kısır daireyi kıracak olan bizim irademizdir. Sabır ve sebat göstererek salgının tekrarlayan saldırganlığını kıracağız."

"SON 15 GÜNDE VAKA SAYILARI DÜŞTÜ"

Koca, uygulanan tedbir ve kısıtlamalar ile birlikte hastalığın genel seyri de dikkate alındığında son 15 günde vaka sayısında önemli derecede düşüş yaşandığını kaydetti. 

Bu düşüşün 10 gün gecikmeli olarak doğrudan hastaneye yatışlarda da hissedilmeye başlandığını vurgulayan Koca "Şu günlerde ise ağır hasta ve vefat sayılarında tedbirlerin etkisini göstereceğini öngörüyoruz. Mevcut gidişat ödediğimiz bedele ve gösterdiğimiz sabra değeceğini işaret ediyor" ifadelerini kullandı.

"3 FARKLI AŞI İÇİN ANLAŞMA YAPTIK"

Hastalığın seyrini değiştirecek olan aşılar ile ilgili de bilgilendirme yapmak istediğini dile getiren Koca, her gelişmeyi zamanında paylaşmaya gayret ettiğini söyledi.

Bakan Koca, bu konuda da gelişmeler oldukça bilgilendirme yaptığını hatırlatarak, "Şu anda Türkiye 100 milyon doz Sinovac ile 90 milyon doz BioNtech ve 50 milyon doz da Sputnik ile anlaşma imzalamış durumdadır. Yaklaşık nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır. Usulsüz belge elde etme hastalığına yakalanmış ve eleştiriyle gerçekleri çarpıtmayı bilinçli olarak ayırt etmeyen birileri çıkıp 'Çin ile anlaşma 50 milyon yapıldı, 100 milyon değil' diyor" ifadelerini kullandı.

"BAŞARILI OLDUKLARINI SÖYLEYEMEM AMA..."

Daha önce Çin ile yapılan anlaşmaları defalarca ve tüm detaylarıyla ifade ettiğini vurgulayan Koca, şunları kaydetti:

"Anlaşılan Çin ile yapılan anlaşmanın sadece ilk bölümünü esas alarak bir karalama kampanyası başlatmışlar. Çin ile iki seferde her biri 50 milyon doza karşılık gelen toplam 100 milyon doza karşılık gelen bir anlaşma imzaladık. Bugün 'Çin'den aşı gelecekti, nerede?' diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin.

'Karşı çıkacağım, eleştireceğim' diye gerçekleri çarpıtmak kimseye fayda vermez. Yalan, dipsiz bir kuyudur ve sahibini o kuyunun dibine er ya da geç gönderir. Hakikat ise güneş gibidir. Ne kadar saklanmak istense de pırıl pırıl aydınlatır. Bugün mücadele bütünlüğü açısından susuyor olmamız edebimizdendir. Bu saldırganlığa sessiz kalacağımız anlamına gelmez. Akif'in dediği gibi 'Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? Kesilir belki fakat çekmeye gelmez boynum."

VAKA SAYISI EN ÇOK AZALAN İLLER

Bu arada Bakan Koca, Koca, koronavirüs vakalarında en fazla düşüş yaşanan illeri açıkladı. Geçen haftaya göre 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısı en fazla azalan illerin İzmir, Sakarya, Adana, Kırşehir ve Kars olduğunu söyledi. 0 Yorum

Yorum Yaz