Balyoz Planı davasında 6 sanığa 12 yıla kadar hapis talebi

Yargıtay’ın beraat kararını bozduğu Balyoz davasında savcı, aralarında Çetin Doğan'ın da bulunduğu 6 sanık hakkında 12 yıla kadar hapis istedi.

Balyoz Planı davasında 6 sanığa 12 yıla kadar hapis talebi
13 Mayıs 2022 20:07:14

Yargıtay’ın Balyoz davasında 7 sanık için verilen beraat kararını bozmasının ardından yeniden yapılan yargılamada duruşma savcısı “Suç için anlaşma” suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis istedi.

Sözcü’den Sevgim Begüm Yavuz’un haberine göre; aralarında eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan’ın da bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davada mütalaa açıklandı. Mütalaada 6 sanık hakkında “suç için anlaşma” suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis ile cezalandırılmaları talep edildi.

Öte yandan yargılama aşamasında öldüğü anlaşılan bir sanık hakkında kamu davasının düşürülmesine karar verilmesi istendi.

BERAAT KARARI BOZULMUŞTU

Anayasa Mahkemesinin “hak ihlali” kararının ardından yeniden görülen “Balyoz Planı” davasında, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi 31 Mart 2015 tarihinde 236 sanığın, yüklenen suçu işledikleri sabit olmadığından beraatine karar vermişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekili Mehmet Aydın ise sanıklar Çetin Doğan, İhsan Balabanlı, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, Metin Yavuz Yalçın, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç’ın beraat etmelerinin usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Dava kapsamında 229 sanığın beraati kesinleşirken, hakkında temyiz başvurusu bulunulan 7 sanığın dosyası ise Yargıtay’a gönderilmişti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 14 Haziran 2021’de oy birliğiyle aldığı kararında Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 7 sanığa verilen beraat kararının bozulmasına hükmetmişti.0 Yorum

Yorum Yaz