• Anasayfa
  • DÜNYA Haberleri
  • Finlandiya Başbakanı Marin: Erdoğan'ın tepkisi üzüntü verici, AİHM kararlarına saygı gösterilmeli

Finlandiya Başbakanı Marin: Erdoğan'ın tepkisi üzüntü verici, AİHM kararlarına saygı gösterilmeli

Finlandiya Başbakanı Marin: Erdoğan'ın tepkisi üzüntü verici, AİHM kararlarına saygı gösterilmeli
25 Eki 2021 12:05:55

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Osman Kavala ile ilgili ortak açıklama yapan 10 ülkenin büyükelçisinin 'istenmeyen kişi' ilan edilmesi için Dışişleri Bakanı'na talimat vermesine tepkisini 'bu çok üzüntü verici bir durum sözleriyle dile getirdi.

Euronews'in aktarımına göre, Devlet televizyon kanalı YLE’ye açıklamalarda bulunan Sanna Marin, “Bu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sert bir tepki. Bu çok üzüntü verici bir durum. Biz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına saygı gösterilmesini ve uygulanmasını önemli buluyoruz. Ve Bu yüzden bu insan hakları aktivistinin serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

Marin, konuyla ilgili olarak Türk yetkililerle temas içinde olduklarını ve kesin bir sonuca varmadan önce Ankara’dan daha fazla bilgi beklediklerini sözlerine ekledi.

Şu ana kadar bildiriye imza atan dört İskandinav ülkesine Türkiye’den büyükelçilerin “istenmeyen kişi” ilan edilmesi konusunda bir bilgi gelmediği bildirildi.0 Yorum

Yorum Yaz