Psaki, Türkiye'nin NATO üyeliği hakkında ne dedi?

Beyaz Saray'da düzenlenen basın açıklamasında Psaki, "Türkiye'nin bu konudaki konumunu netleştirmeye çalışıyoruz"

Psaki, Türkiye'nin NATO üyeliği hakkında ne dedi?
14 Mayıs 2022 07:59:59

NATO üyeliği yorumu: Türkiye ile çalışıyoruz

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, "Türkiye'nin bu konudaki konumunu netleştirmeye çalışıyoruz" dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği sürecinde Türkiye'nin pozisyonunu netleştirmeye gayret ettiklerini ve bu konuda Türkiye ile çalıştıklarını belirtti. 

Psaki, Beyaz Saray'daki basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin açıklamasını değerlendirdi.

"Türkiye'nin bu konudaki konumunu netleştirmeye çalışıyoruz" ifadesini kullanan Psaki, birçok NATO ülkesinin Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik sürecine desteğini açıkladığına vurgu yaptı. 

Psaki, "Türkiye ve atadığı temsilciler ile çalışmaya devam ediyoruz" ifadesini kullandı. 

Erdoğan, bu konu hakkında ne demişti? 

Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği sürecine ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, şunları söylemişti:

Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler ve Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı NATO'yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK'sı, DHKPC'si İsveç'te, Hollanda'da yuvalanmış durumdalar. Ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil.0 Yorum

Yorum Yaz