Suudi Arabistan'dan hac kararı

Suudi Arabistan Hac Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, koronavirüs nedeniyle bu yıl da yalnızca Suudi vatandaşları ve oturma izni olanlara hac izni verilecek. Kontenjan ise 60 bin kişi olarak belirlendi.

Suudi Arabistan'dan hac kararı
12 Haz 2021 15:46:57

Hac ibadetiyle ilgili Suudi Arabistan tarafından yeri kararlar alındı.

Suudi Arabistan Hac Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bu sezon 60 bin aşılı kişinin hac ibadeti yapabileceğini açıkladı.

Suudi Arabistan, bu yıl sadece vatandaşlarına ve ülkede yaşayanlara hac izni verecek.

SÜRPRİZ OLMADI

Suudi Arabistan, mayıs ayında yaptığı açıklamada bu yıl hac ibadetinin, Kovid-19 salgını gölgesinde özel sağlık ve güvenlik şartları çerçevesinde yapılacağını duyurmuştu.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bu yıl haccın, hacıların sağlığı koruma altına alınarak, ibadetlerin kolaylıkla yapılmasının sağlanması gözetilerek, özel sağlık ve güvenlik koşullarına göre gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtilmişti.

Suudi Arabistan'ın Kovid-19 salgını nedeniyle diğer ülkelerden gelecek hacı adaylarına hac ibadetini yasaklamayı planladığı daha önce gündeme gelmişti. Bu sebeple alınan karar sürpriz olmadı.

Suudi Arabistan, Kovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl da sadece ülke içinden ve sınırlı sayıda hacı adayını kabul etmişti.

Etiketler:   hac


0 Yorum

Yorum Yaz