Erdoğan’dan Adalet Bakanı Gül’e: Madem delil yoktu, neden tutukladınız

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Temmuz sonrasında tutuklanan yargı mensuplarıyla ilgili AİHM tarafından Türkiye'yi büyük tazminatlar beklediği yönündeki uyarılarını dinledikten sonra Adalet Bakanı Gül'e "Adamlar doğru söylemiş, madem delil yoktu, neden tutukladınız?" dediği iddia edildi.

Erdoğan’dan Adalet Bakanı Gül’e: Madem delil yoktu, neden tutukladınız
08 Oca 2022 12:28:51

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve tutuklanan yargı mensuplarıyla ilgili AİHM yetkililerinin uyarılarını kendisine ileten Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e “Adamlar doğru söylemiş, madem delil yoktu, neden tutukladınız?” dediği iddia edildi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, köşe yazısında 2018 yılında Adalet Bakanlığı yetkililerinin Fransa’nın Strasbourg kentine gittiğini ifade etti.Temasların bitiminde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yetkilileri ile 15 Temmuz sonrası ülkede yaşananlarla ilgili fikir alışverişi için bir araya gelindiğini söyleyen Pehlivan, şunları yazdı:

Temasların bitiminde, AİHM yetkilileri ile 15 Temmuz sonrası ülkede yaşananlarla ilgili fikir alışverişi için bir araya gelindi. Deniyor ki… AİHM Başkanı orada bulunan Adalet Bakanlığı Müsteşarı’na şöyle özetlenebilecek bir konuşma yaptı:

 
“Darbe girişimi sonrası yaklaşık 4 bin 500 hâkim ve savcıyı meslekten ihraç ettiniz. Evet, devlet kamu gücünü kullanan kişilere karşı güven zafiyeti yaşarsa bu tasarrufta bulunabilir. Ancak ihraçlar sonrası dosyasına hiçbir aleyhte delil konulamayan, yaklaşık 800 hâkim ve savcı tespit ettik. Bir bölümünün aylarca tutuklu kaldıktan sonra ya beraat ettiklerini ya da takipsizlik kararı aldıklarını gördük. Bu tutuklamalar nedeniyle Türkiye’yi ciddi tazminatlar bekliyor. Kısacası, elde somut delil yoksa neden sadece idari tasarruf ile yetinmeyip bir de adli tahkikat yapıldı?”

Bu sözleri duyan bakanlık heyetindeki isimler bir şeyler anlatmaya çalıştı. Ancak moraller son derece bozuk şekilde Türkiye’ye dönüldü. İşitilen uyarı hemen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e anlatıldı.

ERDOĞAN SORUMLULUK HİSSETMEMİŞ

Bakan Gül de durumun Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaşılması gerektiğine karar verdi. Saray’dan randevu alındı ve yaşananlar kendisine aktarıldı. Aldıkları cevap çok ilginçti. Hani Erdoğan “Merkez Bankası rezervi düşerken ben yoktum, Cumhurbaşkanıydım” dedi ya kısa süre önce…

Meğer yıllar önce de kapalı kapılar ardında kendi kadrosundaki isimlere de benzer tavrı sergilemiş. AİHM’nin uyarılarını dinledikten sonra şu söz çıkmış Erdoğan’ın ağzından: ‘Adamlar doğru söylemiş, madem delil yoktu, neden tutukladınız?” Yani Cumhurbaşkanı yine hiçbir sorumluluk hissetmemiş. Neyse! Geldiğimiz noktada…”

TAZMİNAT DAVALARINDA İMZASI BULUNAN YARGI MENSUPLARI HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

15 Temmuz sonrasında açılan davalarda beraat edenlere tazminat ödendiğine işaret eden Pehlivan,  “Hazine ve Maliye Bakanlığı da bu kararlarda imzası olan isimleri Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikâyet ediyor. Deniyor ki HSK’de bu yargı mensuplarına dair açılan yüzlerce soruşturma evrakı varmış…” ifadesini kullandı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi de bir soruya verdiği cevapta yapılan zulümleri gündeme getirerek Adalet Bakanı Gül'e sert tepki göstermişti.

Alparslan Hoca: "Abdülhamit Gül'ün döneminde olan zulüm hiçbir bakanın döneminde olmadı!" Alparslan Hoca: "Abdülhamit Gül'ün döneminde olan zulüm hiçbir bakanın döneminde olmadı!"

Alparslan Hoca'nın Adalet Konuşması Viral Oldu! Alparslan Hoca'nın Adalet Konuşması Viral Oldu!0 Yorum

Yorum Yaz